IMG 437528 kwietnia 2023 r. uczniowie z klas IIIa,b i IV wraz z opiekunami: Elżbietą Kasperek, Urszulą Podgórną-Miszczak, Wiolettą Pawelec-Wilińską, Dariuszem Dubajem i Mirosławem Berbeciem zwiedzali Warszawę.

Zwiedzanie rozpoczęło się w Łazienkach Królewskich – jednym z najpiękniejszych tego typu zespołów muzealnych w Europie, założonych w XVII wieku przez St. Lubomirskiego i odkupionych w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. W ich sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski. Pani przewodnik poprowadziła nas obok popiersia Stanisława Augusta Poniatowskiego do Teatru na Wodzie, z Nowej Pomarańczarni ku pomnikom Henryka Sienkiewicza i Fryderyka Chopina. W ramach niespodzianki dzieci mogły posłuchać wierszy naszego patrona ks. J. Twardowskiego, mówionych przez niego samego obok klasztoru, w którym spędził sporo czasu. Zatrzymały się też na dłuższą chwilę przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

Następnie z okien autokaru dzieci podziwiały Trakt Królewski, najbardziej reprezentacyjną trasę miasta, łączącą dawne rezydencje królewskie - od Łazienek Królewskich przez Krakowskie Przedmieście do Placu Zamkowego. Uczniowie obejrzeli z bliska zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczestnicy wycieczki robili zdjęcia na Placu Zamkowym pod Kolumną Króla Zygmunta III Wazy, podziwiali warszawską Starówkę (prawdziwą perłę naszej stolicy), zachwycili się kolorowymi kamienicami rynku, oglądali warszawską Syrenkę, oficjalny symbol miasta i kupowali pamiątki z pobytu w stolicy. W programie był też spacer wzdłuż murów obronnych i historia pomnika Małego Powstańca.

Kolejny etap intensywnego dnia w stolicy to zwiedzanie Stadionu Narodowego i wizyta Centrum Nauki Kopernik.

To był bardzo wyczerpujący i interesujący dzień, jeden tych niezapomnianych przez długie lata.