To jest przykładowy opis alternatywny obrazka.

Druga część cyklu saga „Zmierzch” rozpoczyna się w dniu osiemnastych urodzin Belli. Podczas przyjęcia dochodzi do wypadku, po którym Edward chce jeszcze bardziej chronić swoją ukochaną. Wampir zostawia ją, po czym wyjeżdża bez śladu z całą swoją rodziną. Bohaterka popada w depresję i szuka pocieszenia u swojego przyjaciela z dzieciństwa Jacoba Blacka. Ich znajomość zaczyna przeradzać się w coś więcej...

Napięcie rośnie jak w pierwszej części sagi. Główni bohaterowie rozstają się, lecz oboje nie mogą o sobie zapomnieć. Są bardzo romantyczne sceny, przy których można popłakać i przeżywać to samo, co główna bohaterka.

Książkę poleca Magda O. z klasy V

Przeprowadzka siedemnastoletniej Isabelli Swan ze słonecznego Phoenix do pochmurnego miasteczka Forks na północno-zachodnim krańcu stanu Waszyngton daje początek akcji powieści. Dziewczyna zamieszkuje ze swoim ojcem Charliem, który jest komendantem policji. Przyjechała tu, ponieważ jej mama Renee po raz drugi wyszła za mąż i założyła nową rodzinę.  Bella – główna bohaterka – spotyka w szkole nieziemsko przystojnego chłopaka Edwarda Cullena. Z nieznanych przyczyn chłopak od samego początku jej nie lubi i stara się ją ignorować. Bella za wszelką cenę chce poznać powód takiego zachowania. Nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie niebezpieczeństwo czeka ją i jej najbliższych.

Powieść trzyma w napięciu wszystkich czytelników, ponieważ każdy rozdział to nowa i coraz bardziej ciekawa  przygoda.

Książkę poleca Magda O. z klasy V

To jest przykładowy opis alternatywny obrazka.

„Harry Potter i kamień filozoficzny” jest pierwszą częścią siedmiotomowego cyklu, opowiadającego o przygodach młodego czarodzieja Harrego Pottera. Autorką powieści jest J. K. Rowling, angielska pisarka, która stworzyła jedną z najbardziej poczytnych i fascynujących książek dla młodzieży. Opowiada o tym, że nawet mała, na pierwszy rzut oka niepozorna istota, może wpłynąć na losy świata i walczyć ze złem.

Bohaterem jest Harry, syn sławnych czarodziejów - Potterów. Od urodzenia był naznaczony piętnem w postaci blizny na czole, która powstała w niebezpiecznych okolicznościach. Akcja powieści toczy się w Londynie oraz w szkole dla czarodziejów w Hogwarcie. Harry Potter wychowuje się u wujostwa Dursleyów, którzy bardzo źle go traktują. Mieszka w komórce pod schodami, nie ma zabawek, chodzi w starych ubraniach i musi znosić złośliwości swojego rozpieszczonego kuzyna Dudley'a. Posiada jednak moc, która odróżnia go od innych chłopców i chroni go przed złem. Jest więc inny niż rówieśnicy, nie podporządkowuje się woli wujostwa, którzy czasem tracą cierpliwość, gdyż nie wiedzą w jaki sposób traktować Harrego. Ich starania aby uczynić go zwyczajnym chłopcem, okazują się bezskuteczne.