image206127 maja uczniowie klas I i II wybrali się pod opieką pań: Elżbiety Kasperek, Elżbiety Mazurek, Małgorzaty Polichy oraz Doroty Milewskiej-Piech na wycieczkę do Lublina do Muzeum Wsi Lubelskiej i Ogrodu Botanicznego UMCS.

Muzeum Wsi Lubelskiej pozwoliło nam cofnąć się w czasie. Zaczarowało malowniczym krajobrazem obszarów dawnego regionu lubelskiego. To tu mogliśmy zaobserwować bogactwo architektury i zgromadzonych eksponatów, które odzwierciedlały zwyczaje, obrzędy i codzienną pracę ludzi z minionych epok. Podczas spaceru z przewodnikiem podziwialiśmy urokliwe, stare wiejskie zagrody, chaty kryte strzechą, stodoły, studnie wykonane z drewna. Obok domów znajdowały się kwiatowe ogródki otoczone płotami z drewna lub chrustu. W muzeum widzieliśmy również kapliczki przydrożne, najstarszy w regionie kościół, piękny dwór, czworaki oraz wiatrak zbudowany w stylu holenderskim. Spotkaliśmy zwierzęta zagrodowe, widzieliśmy jak robi się strzechę i obradla ziemniaki. Po części ,,wiejskiej" udaliśmy się na rynek małego miasteczka. Byliśmy u fryzjera, krawcowej, dentysty, szewca, na poczcie, nawet w domu burmistrza! Widzieliśmy zabytkowy wóz strażacki i wiele innych eksponatów.

Następnie udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego UMCS. To zielona oaza ciszy i spokoju w dolinie rzeki Czechówki, gdzie znajduje się 6,5 tysiąca gatunków i odmian roślin pochodzących ze wszystkich stron świata. W szklarni podziwialiśmy rośliny egzotyczne. W ogrodzie oglądaliśmy wyjątkowe kompozycje roślin, kwiatowe alejki, duży staw porośnięty roślinami wodnymi, po którym pływały kaczki. A przy strumyku, w cieniu starych drzew, mogliśmy pobawić się i odpocząć. Wycieczka bardzo się udała, wróciliśmy zadowoleni, tym bardziej, że pogoda dopisała.