20240520 121913W poniedziałek 20 maja uczniowie klasy III wybrali się na wycieczkę do Chełma i Pawłowa. W Chełmie odwiedzili Zabytkową Kopalnię Kredy, jedyny taki obiekt w Europie, gdzie dawni mieszkańcy miasta wydobywali kredę już w XIII wieku. Wizytę rozpoczęło tradycyjne kołatanie do wrót królestwa osławionego chełmskiego Ducha Bielucha.
Podziemia kredowe to bardzo urokliwe i trochę straszne miejsce, więc uczniowie pilnowali opiekunów, aby się nie zgubili. Duch pojawił się dość szybko, zaprosił do zwiedzania i nie omieszkał przy okazji wszystkich nastraszyć. Powiedział też, że jeśli nakłonimy kogoś na wycieczkę w chełmskie podziemia, to szanse na spełnienie naszych życzeń wzrosną, zatem – pomóżcie nam je pomnożyć!
Po krótkim spacerze ulicami starego miasta, rynku oraz obejrzeniu panoramy miasta i wysłuchaniu koncertu dzwonów na Górce Chełmskiej przejechaliśmy do Pawłowa. Tutaj odbyły się warsztaty lepienia z gliny. Każdy własnoręcznie, z niewielką pomocą garncarza, ulepił własną miseczkę. Obejrzeliśmy też eksponaty zgromadzone na wystawie garncarstwa, a na koniec upiekliśmy przepyszną kiełbaskę na ognisku.
Do domu wróciliśmy z bagażem nowych doświadczeń, umiejętności, wrażeń i z pamiątkami.